Jak se hlásit na vysokou školu

Vysoké školy nabízejí pro své potenciální zájemce každoročně nespočet otevřených oborů, které umožňují každému vybrat libovolnou variantu přesně podle svých preferencí. Na jednu stranu tak mají budoucí studenti možnost velmi pestrého výběru, na stranu druhou mohou být z tohoto množství nabídek poněkud nejistí. V následujícím článku si přiblížíme několik praktických tipů pro všechny zájemce o budoucí studium na vysoké škole.

Detailně se obeznamte s nabídkou a všemi alternativami

Základem správné volby vašeho budoucího studijního směru, je dobrá znalost všech možných variant. Spousta studentů během hektického období okolo maturity nevěnuje dostatek pozornosti studiu dostupných možností a dostávají se do situací, kdy zkrátka nevědí o všech možných volbách.

Vysokoškolských oborů je v tuzemsku opravdu spousta a zaměřit se tak můžete téměř na cokoliv. Pokud se do hloubky neseznámíte se všemi možnostmi výrazně se tak ochudíte o možnosti při výběru.

Investujte do přihlášek

Studenti mívají často hluboko do kapsy a ceny přihlášek nebývají nejnižší. Investice tímto směrem se vám však zcela jistě vyplatí. Na rozdíl od systému přijímaček na střední školy, můžete totiž v případě vysokoškolských oborů podávat libovolný počet přihlášek. Díky tomu můžete výrazně zvýšit vaši šanci na úspěch a podat si přihlášky na velmi prestižní školy i tak trochu záložní varianty.

Kontaktujte studenty a absolventy vybraných škol

Pokud se nemůžete rozhodnout mezi několika vybranými školami, kontaktujte absolventy nebo současné studenty těchto škol. Právě oni vám mohou poskytnout nejlepší zpětnou vazbu o aktuální situaci na škole a vy se můžete dle poskytnutých informací lépe rozhodnout.

Připravujte se

Jak už bylo řečeno, předmaturitní shon příliš nenahrává tomu, aby se studenti na přijímačky svědomitě připravovali. Je však nutné brát v potaz, že dostat se na vysokou školu může z pohledu kariérního i studijního potenciálu znamenat stejně průlomovou situaci, jako samotné složení maturitní zkoušky a určitě tak není vhodné dávat přijímačky na vysokou školu až na druhou kolej.